Čo nám dnes les dal

Autor: Gabriela Sílešová | 12.2.2019 o 20:24 | (upravené 12.2.2019 o 20:40) Karma článku: 5,25 | Prečítané:  2064x

Z lesa sa dá priniesť všeličo: huby, medvedí cesnak, šišky... Dnes sme si s mojím psom z lesíka na kraji poľa priniesli kus starého poohýbaného plechu.

   Zbadali sme ho, keď sme išli okolo po poľnej cestičke. Neviem, ako sa tam dostal, ale najskôr asi rovnako, ako aj stará pneumatika, deravá plastová bandaska a zopár prázdnych plastových fliaš aj s roztrhanou igelitkou, ktoré sa povaľovali v tráve o kus ďalej. Najprv sme plech vyslobodili zo zajatia dolámaných konárov a pichľavých kríkov. Potom sme ho vliekli dlhou poľnou cestou až k autu zaparkovanému ďaleko na asfaltke. Bola to riadna fuška, lebo proti nám fúkal silný vietor a plech pri ňom občas fungoval ako vetrolam. Potom som ho napchala do auta a keď pes vyskočil a našiel si v aute vedľa neho kúsok voľného miesta, pohli sme sa domov.

   Ten plech sa zíde v záhrade. Vyrovnám ho a dám k plotu, kde sú zasadené josty. To miesto je trochu vyvýšené a niekedy sa stane, že keď ich polievam, časť vody spolu s povrchovou zeminou sa odplaví von cez pletivo. Odteraz tomu bude brániť plech. Aj kolíky, ktoré ho budú podopierať - kusy nepotrebných roksorových tyčí, už mám.

   Viem, zase sme sa s mojím psom prezentovali ako nejakí čudáci - zberači starých vyhodených vecí. Ale prečo ich nevyužiť aj po tom, čo doslúžili iným ľuďom? Prečo im nedať druhú, prípadne aj ďalšiu šancu na „život“? Nebude toľko odpadu, odbremeníme prírodu a pomôžeme našej krásnej planéte. A niektoré staré veci vyzerajú naozaj úchvatne. Napríklad taká plechová kanvica na mlieko, zachránená zo smetiska alebo drevený kôš z nefunkčného lisu na hrozno. Už neslúžia pôvodnému účelu, ale aj tak poskytujú potešenie. Ako keby sa chceli odvďačiť človeku za to, že si všimol ich skrytú krásu a nezbavil sa ich, aj keď na prvý pohľad sú to len staré a otlčené haraburdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fínsky expert o slovenskom hokeji: Netušil som, čomu budem čeliť

Jukka Tiikkaja hovorí o pomeroch v slovenskom hokeji.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Predstavte si, aj Uber zvládol reguláciu

Kto si trúfne zregulovať prostitúciu?


Už ste čítali?